Stejně jako v roce 2022 jsme i v podzimním čase roku 2023 uspořádali vánoční soutěž ve spolupráci s městem Blovice a střední a základní školou Oselce. Jedná se o kvízovou soutěž, kdy soutěžící odpovídá, resp. vybírá správnou odpověď ze tří možných na celkem 8 soutěžních otázek. Ty s se týkají znalostí o Blovicích a jejich okolí, dopravních předpisů a oselecké školy. Soutěž byla uveřejněna v Blovických novinách a soutěžilo se ve čtyřech kategoriích podle věku a to do 15 let, do 25 let, do 55 let a nad 55 let. Aby byl lístek s odpověďmi zařazen do finálního slosování o věcné ceny, musel obsahovat alespoň 75 % správných odpovědí na níže uvedené otázky.

1. V roce 2024 oslaví Blovice
A – 540 let existence
B – 640 let existence
C – 740 let existence

2. V Blovicích se narodil autor československé státní vlajky Jaroslav Kursa. Modrý klín sahá na vlajce do:
A – do 1/2 délky strany vlajky
B – do 1/3 délky strany vlajky
C – do 1/4 délky strany vlajky

3. Nejvyšší horou v blízkém okolí Blovic je:
A – Buková hora
B – Dubí
C – Oběšený

4. Střední škola a základní škola Oselce nemá v nabídce vyučovaných oborů:
A – umělecký kovář a zámečník
B – stravovací a ubytovací služby
C – ekonomika a účetnictví

5. V roce 1935 byly v Československu poprvé zavedeny dopravní značky. Bylo jich:
A – 6
B – 16
C – 26

6. Pojem “Zastavení vozidla” ve smyslu zákona O pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb. se rozumí:
A – přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče
B – vozidlo zaparkovat na místě vyhrazeném
C – uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou pro nastoupení nebo vystoupení osob

7. Organizovaný útvar chodců, jdoucí nejvýše ve dvojstupu, smí jít po chodníku:
A – kdekoliv
B – vlevo
C – vpravo

8. Termín konání Kovářského dne v Oselcích v roce 2023 je/byl:
A – 10.10.
B – 11.11.
C – 12.12.

Zeleně zvýrazněny správné odpovědi

Jak to dopadlo?

V letošním roce se zúčastnilo celkem 85 soutěžících z Blovic a okolí, ale i třeba z Plzně a Nepomuka. Pro účast v soutěži v závěrečném losování pořadí muselo být alespoň 75% správných odpovědí z 8 položených otázek. Chybovost v odpovědích byla proti minulému roku menší. Největší problém dělala otázka, co se rozumí pojmem „Zastavení vozidla“, který si dost soutěžích pletlo s pojmem „Zastavení“.

Ceny vítězům jednotlivých kategorií a dalším vylosovaným účastníkům byly předány ve středu 20. 12. 2023, při každoročním zpívání koled na blovickém náměstí.

Jako i v loňském roce se vítězové jednotlivých kategorií mohou těšit na vánoční stromeček od městského úřadu a i na další ceny. Z 85 účastníků byli v jednotlivých kategorií vylosováni:

Kategorie do 15 let:      1. Karolína Mastná

2. Lea Křehlíková

3. Pavel Šroub

Kategorie do 25 let:   1. David Zmrhal

2. Julie Průchová

3. Anastázie Mikotová

Kategorie do 55 let:   1. Kateřina Pelcrová

2. Mirka Kopáčková

3. Lenka Lapáková

Kategorie nad 55 let:   1. Ivana Šindelářová

2. Alena Kubová

3. Miroslava Kopáčková

Vám všem účastníkům soutěže děkujeme za účast a za přízeň našemu autoklubu a budeme se těšit brzy u nějaké další soutěže ať už vědomostní, orientační nebo setinové. Sledujte naše stránky nebo Facebookový profil. Výhercům Vánoční soutěže gratulujeme!

Úspěšný, spokojený a ve zdraví prožitý rok 2024 plných úžasných zážitků Vám přeje Autoklub Úslava Blovice.

Soutěž za autoklub připravil Milan Hlaváček
článek napsal Stanislav Josef Mašek